#
  • +90 532 465 3773

Kentsel Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

  • Ömrünü tamamlayan binalar kentsel dönüşüm sayesinde yıkılıp, deprem yönetmeliğine uygun olarak yeniden inşa edilir. Böylece bu binalarda yaşayan sakinler, deprem gibi afet durumlarında en az riskle karşılaşırlar, hatta çoğu zaman hiçbir zararla karşılaşmazlar. Can ve mal güvenlikleri korunmuş olur. Ayrıca normalde bir inşaat yapılırken ödenmesi gereken vergi ve harçlardan muaf olunması en büyük avantajlardan birisidir.

  • İnşaat sektöründeki modern gelişmeler ile yeniden yapılandırılan binalar,kentsel dönüşüm ile mevcut değerlerinin en az bir buçuk katı daha fazla değere sahip olurlar. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; bir ev sahibi 300.000 lira değerindeki evini satmak isterse, bu evin değeri kentsel dönüşüp kapsamında yenilendikten sonra en az 450.000 lira değerinde olacaktır.

  • Kentin dokusunu bozan çarpık yapılaşma, özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerinde fazlasıyla rahatsız edici bir durumdur. Kentsel dönüşüm ile bu görsel kirlilik yok edilerek, şehrin siluetini düzeltilir ve şehir daha güzel bir görünüme kavuşur.

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşa yapılan geri ödemesiz kira yardımı ödemesi kentsel dönüşümün en büyük avantajlarından birisidir.

  • Anlaşmalı bankalardan 2 yıl geri ödemesiz ve faiz destekli ve uygun faizli avantajlı kredi alma imkanına sahip olunması kentsel dönüşümün en önemli avantajlarından biridir.

  • Büyük şehirlerde yaşanan otopark sorununu ortadan kaldırmayı hedefleyen otoparklı binalar kentsel dönüşümün yararları arasında gösteriliyor.

  • Görsel olarak da şehrin çehresini değiştiren ve düzenleyen bu projeler, büyük kentlerde sorun olarak dikkat çeken gecekondular için de çözüm olarak sunuluyor.

  • Kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde çarpık kentleşmenin de önüne geçilebilmektedir.

  • Mevcut kentsel dokudaki artan yoğunluklar nedeniyle yükselen nüfusa uyum sağlayabilen konutlar ortaya çıkarılmaktadır.


#


Yerinde Dönüşüm Nedir?

Yerinde dönüşüm, hak sahiplerinin gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesi sonrasında bulundukları çevreden uzaklaşmadan, aynı yerde yaşamlarını devam ettirmelidir.

Kentsel Dönüşüm için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir yapının kentsel dönüşüme dahil olabilmesi için yapının riskli ve dayanaksız olması gerekmektedir. Riskli yapı, riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade ediyor. Riskli yapının tespitini ise maliklerden biri tarafından başvurulan lisanslı firma yapıyor.


Hangi yapılar kentsel dönüşüm kapsamına giriyor?

Gecekondularda oturanlar da kentsel dönüşümün avantajlarından faydalanabilir. Arsa tapusu hazine arazisi kapsamında ise ve gecekonduda oturanlar işgalci konumunda ise devletten arsa satın alınıp, kentsel dönüşüm kapsamında bina inşa edilebilir. Kaçak arsa tapulu binalar da dâhil olmak üzere kat mülkiyetli ve kat ittifaklı binalar da kentsel dönüşümden yararlanabilir.
Forbigs Whatsapp